Bez względu na to, czy jesteś stałym bywalcem filharmonii i klasyczny repertuar nie ma przed Tobą tajemnic, bądź na co dzień bliższe jest Ci ostre solo gitary w rockowej balladzie lub gustujesz w lekkich rytmach popu – koniecznie przyjdź odwiedzić naszą tegoroczną Strefę Kultury! W oba dni festiwalu przygotowaliśmy dla Was coś zupełnie wyjątkowego – serię krótkich koncertów muzyki klasycznej oraz jazzu, na które zapraszamy wszystkich uczestników Festiwalu w ramach biletu na Hevelkę.
Strefa Kultury to nie tylko dobra muzyka, ale także opowieści o muzyce i jej twórcach, w których każdy z nas może odnaleźć cząstkę swojego losu. To strefa odpoczynku i czasu dla siebie, miejsce regeneracji oraz inspiracji, a także – przede wszystkim – dobrej zabawy! Strefę Kultury organizuje Gdańska Fundacja Kultury, a jej sponsorami są Dealer BMW Bawaria Motors Gdańsk oraz STBU Brokerzy Ubezpieczeniowi.
W programie naszej niepowtarzalnej Strefy Kultury zagości zarówno klasyczny repertuar fortepianowy, jak i fletowa muzyka impresjonistycznej Francji. Pojawią się również arie i pieśni włoskie oraz popularne amerykańskie utwory, śpiewane przez barytona Johna-Andrew Fernandez’a. Dzięki utworom współczesnego kompozytora Iana Clarke’a przeniesiemy się także do tajemniczej, deszczowej i zamglonej Anglii. Wieczorami natomiast przygotujmy się na dawkę jazzowej improwizacji na najwyższym poziomie.
Gdańska Fundacja Kultury przygotowała dla gości Hevelki dwa niepowtarzalne koncerty fletowo-pianistyczne. Pierwszy poświęcony jest współczesnemu kompozytorowi z Wielkiej Brytanii – Ianowi Clarke, który tworzy na pograniczu minimalistycznego nurtu klasycznego oraz popu. Drugi to koncert muzyki francuskiej, gdzie usłyszymy utwory trzech twórców, należących do głównego kanonu muzyki fletowej – Garbriela Fauré Sicilienne, Philippe Gauberta oraz Francis Poulenc.
Podczas Hevelki premierowo usłyszymy nowy solowy program pianistki Aleksandry Bobrowskiej. Niebawem wystąpi z nim w Paryżu na plenerowym koncercie w Parku Montsouris, a we wrześniu zaprezentuje go w ramach corocznych koncertów pod pomnikiem Chopina w warszawskich Łazienkach. Oba koncerty poświęcone są w całości tanecznej muzyce Fryderyka Chopina. Gwarantujemy niezapomniane wrażenia podczas słuchania polskiej muzyki klasycznej w nowoczesnej aranżacji na pięknym gdańskim stadionie, delektując się znakomitymi trunkami.
Amerykański baryton John-Andrew Fernandez przy akompaniamencie fortepianowym Aleksandry Bobrowskiej zaśpiewa arie i pieśni (nie tylko) słonecznej Italii. Wspólnie zaprezentują też program „If I were a rich man – American Dream w muzyce”, gdzie usłyszymy między innymi takie klasyki jak „If ever I Would Leave You” Fredericka Loewe czy tytułowe „If I were a rich man”.
Wieczorami usłyszymy improwizacje jazzowe na najwyższym poziomie. Johny Mazur, wraz z Aleksandrem Narkunem w piątek i z Jakubem Janoszkiem w sobotę, przygotowali smakowitą mieszankę jazzowych i neoklasycznych interpretacji harmonii jazzowej oraz standardów. W piątek, po zakończeniu oficjalnej części programu Strefy Kultury, młodzi trójmiejscy artyści – studenci i absolwenci uczelni muzycznych – zapraszają na jazzowe Jam Session.
W sobotę na zakończenie bogatego programu artystycznego Hevelki zapraszamy na koncert trójmiejskiego zespołu. Proszę Zamknąć to dość dziwna nazwa, ale proszę zamknąć nadmierną analizę tego signifiant i otworzyć okno swojej duszy na podróż z krain nieparzystych rytmów, poprzez gęste morza emocji, przez które poprowadzą syrenie głosy i wiosła w postaci wielkich cymbałów, na gorące wyspy groove’u i jazzowej improwizacji. I jeszcze dalej, wprost pod wielkie drzewa, którymi sami jesteście, a w których cieniu nic nie trzeba, nic nie trzeba.
18:00 Poloneza czas zacząć – muzyka taneczna Chopina cz.I
Aleksandra BOBROWSKA – fortepian/prowadzenie koncertu
19:00 Aria Torreadora, czyli o kolejach losu operowych amantów – koncert znanych arii i pieśni (nie tylko) słonecznej Italii.
John-Andrew FERNANDEZ – baryton
Aleksandra BOBROWSKA – fortepian/prowadzenie koncertu
20:00 If I were a rich man – American Dream w muzyce.
John-Andrew FERNANDEZ – baryton
Aleksandra BOBROWSKA – fortepian/prowadzenie koncertu
21:00 STREFA JAZZU: improwizacje: Johnny Mazur oraz Aleksander Narkun
22:00 jazzowe Jam Session – młodzi trójmiejscy artyści
17:00 Poloneza czas zacząć – muzyka taneczna Chopina cz.II
Aleksandra BOBROWSKA – fortepian/prowadzenie koncertu
18:00 Fletowe akwarele – muzyczne pejzaże Francji
Maria BOGUSZ – flet
Aleksandra BOBROWSKA – fortepian/prowadzenie koncertu
19:00 Nie tylko Harry Potter – o magii muzyki angielskiej
Maria BOGUSZ – flet
Aleksandra BOBROWSKA – fortepian/prowadzenie koncertu
20:00 STREFA JAZZU: improwizacje: Johnny Mazur oraz Jakub Janoszek
21:00 – koncert zespołu Proszę Zamknąć
Maria Bogusz studiowała w Paryżu, Manchesterze i Warszawie, jednak to w Gdańsku odnalazła swoje miejsce. W latach 2022-2023 była pierwszą flecistką Opery Bałtyckiej. Obecnie gra w Polskiej Filharmonii ‘Sinfonia Baltica’. Maria pasjonuje się muzyką współczesną i chętnie prezentuje ją publiczności w przystępny sposób.
Pianistka Aleksandra Bobrowska występowała w większości krajów Europy, a także w Japonii oraz USA. Interesuje się wykonawstwem historycznym, jest także edukatorką i popularyzatorką muzyki klasycznej. Założycielka i prezeska Gdańskiej Fundacji Kultury, współinicjatorka grupy Help Musicians Ukraine oraz organizatorka Trójmiejskiego Festiwalu Twórczości Kobiet – Syreny.
Amerykański baryton John-Andrew Fernandez występował na scenach Stanów Zjednoczonych, Europy i Azji. Wykonał ponad czterdzieści ról operowych, w tym dziewięć światowych premier, często występuje na koncertach i recitalach. Oprócz występów jest pracownikiem Subito Music Corporation, jednego z czołowych wydawców współczesnej muzyki koncertowej.
Johnny Mazur to pianista i kompozytor pochodzący z Londynu. Jego debiutancki album został wydany w 2016 roku i nagrany w studio BITTT Leszka Możdżera we Wrocławiu. Jest absolwentem London College of Music w dziedzinie kompozycji i obecnie studiuje na drugim stopniu w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Aktualnie pracuje nad komponowaniem muzyki dla małej orkiestry, która łączy elementy muzyki klasycznej z instrumentami strunowymi i jazzowymi zespołami. Premiera odbędzie się 28 czerwca w Teatrze BOTO.
Aleksander Narkun to pianista i kompozytor, absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku. Związany jest z trójmiejską sceną jazzową, bierze udział w wielu lokalnych projektach. Obecnie oddaje się pracy jako akompaniator na Gdańskiej Akademii Muzycznej. Jest również liderem zespołu o nazwie „Narkun Trio”, z którym w listopadzie 2023 roku zadebiutował albumem pod tytułem „Nature and intention”.
Jakub Janoszek to pianista jazzowy działający w kręgach trójmiejskiej sceny muzycznej, aktywnie współpracujący z Fundacją Teatru “Boto” w Sopocie. Twórca i pomysłodawca wydarzeń kulturalnych Fisherman Angles na terenie wsi Kąty Rybackie oraz prezes Stowarzyszenia Fisherman Angles. Współtwórca tekstów i pianista w spektaklu Magdaleny Smuk “Mamy czas”.
Zespół Proszę Zamknąć to nowy trójmiejski skład, mający już za sobą serię entuzjastycznie przyjętych koncertów. Twórczość zespołu oparta jest na polskich tekstach, osnutych muzyką nawiązującą do morskiego otoczenia, w którym powstały. Utwory charakteryzuje szerokie spektrum stylistyczne kompozycji: od jazzu poprzez balladę, elementy muzyki etno i folku, swobodną improwizację, aż po drum’n’bass.